Portál Sdružení přátel folkloru v Brně

Sdružení přátel folkloru v Brně :: Dospělé soubory

LUČINA / folklorní soubor

Soubor byl založen v 70.-tých letech při Policii ČSR. V 80.-tých letech byl vedoucím souboru primáš Emil Škoda. Taneční složku v té době tvořily 2 – 4 páry. Hlavní náplní byly tance z Kyjovska, používaly se polosváteční kyjovské kroje.
V další etapě soubor přešel v roce 1991 pod Vojenskou akademii. Změnil se i repertoár – zpracovávala se oblast Valašska a později i Brněnsko. Tanečníků bylo 5 – 8 párů. Počátkem 90.-tých let soubor téměř zanikl.

obrazek

Od roku 1995 nastává nová éra, kdy se soubor zaměřil opět na oblast Kyjovska.
Soubor prezentuje písně, lidovou hudbu a lidové zvyky z regionu jihovýchodní Moravy, zejména z centra tohoto regionu – Kyjova a jeho okolí. Nová programová čísla jsou stavěna na základě tanečních a hudebních zápisů. Snahou souboru je, aby stylizace, bez které se při sestavování programů dnes již neobejdeme, byla co nejmenší a věrohodná. Působivost pásem je umocněna překrásnými jihokyjovskými kroji.
Své aktivity stále rozšiřuje a po určitém období útlumu se soubor dostává do podvědomí nejen brněnské veřejnosti. V současné době má soubor 20 členů a pravidelně se účastní folklórních festivalů v České republice a pořádá různá veřejná vystoupení.
V květnu roku 2000 reprezentoval soubor Lučina Českou republiku na dnech Evropy probíhajících ve městě Puy Saint Réparade ve Francii, kde zaujal svým programem a spontáností projevu a byl vyhlášen nejlepším ze zúčastněných souborů.

Kontakt

Vedoucí souboru: Jan Sekanina
Telefon: +420 732 964 093
E-mail: fslucina@email.cz
Kontaktní adresa: Šumavská 4, Brno 602 00
Bližší informace: http://www.fslucina.cz/

Tisk

SPFvB © 2008 | design: 76house | běží na RS2 | kontakt: spfvb@quick.cz | RSS RSS novinek